Różnice między pizzą włoską a pizzą polską

pizza z pomidorkami i świeżą bazylią

Pizza jest bardzo popularnym daniem w Polsce. Jada się ją najczęściej w pizzeriach, niektórzy robią ją w domu, a jeszcze inni odgrzewają pizzę mrożoną. Ostatnio przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że pizza jest najbardziej lubianym i pożądanym daniem. Biła się ona z czekoladą, która ulokowała się na drugim miejscu. Pizza pochodzi z Włoch, jednak podczas wykonywania jej kilka rzeczy zostało zmienionych.

Różnice między pizzą polska a włoską

Polska pizza winogrady różni się kilkoma rzeczami od prawdziwej włoskiej pizzy. Różnice wynikają z innych produktów i innego sposobu wypiekania. Główna różnica są składniki. Do wypiekania we Włoszech używa się maki typu ,,O”. Ta mąka powoduje, ze ciasto nie wchłania sosu pomidorowego, dlatego jest cały czas chrupiące. W Polsce zamiast mąki ,,O” używa się zwykłej mąki pszennej. Mąka ,,O” nie jest łatwo dostępnym produktem na rynku. Można ją zamówić w typowo włoskich sklepach lub kupić ją można w sklepach ze zdrową żywnością.

Kolejną różnicą są składniki, które dodawane są na pizzę. W Polsce tradycyjna pizza składa się z sera, szynki i pieczarek. We Włoszech natomiast najczęściej jada się pizzę z pomidorkami, świeżą bazylia i serem mozzarella. Składniki również maja wpływa na smak pizzy. Wszystkie one powinny być świeże i wysokiej jakości.

Nasza pizza podawana jest z sosami. Wiele sosów tworzonych jest na bazie majonezu. Są one ciężkie i tłuste, ale smakują nam najbardziej. Najchętniej kupujemy sos czosnkowy, meksykański, tysiąca wysp, ostry lub koperkowy. We Włoszech natomiast pizzę zawsze jada się z oliwą z oliwek.

wypiekanie pizzy w kamiennym piecu

Pizza polska wypiekana jest najczęściej w piecu elektrycznym do pizzy. Natomiast we Włoszech najczęściej pizze wypieka się w piecu, który opalany jest drewnem. Pizza taka pachnie nie tylko składnikami, ale również i drewnem. W Polsce 6tylko w niektórych miejscach możemy zjeść pizze z takiego pieca.

Pizza Włoska i Pizza polska znacznie się od siebie różnią. Ci którzy jadają Włoską pizzę za granicą często wyczuwają znaczną różnicę. Jeśli jesteś smakoszem pizzy to wybierz się do Włoszech i spróbuj najpopularniejszej pizzy na świecie.

Zobacz także