Potrzebna pomoc? Komornik Sądowy służy pomocą

Komornik to zawód, który w oczach wielu osób nie cieszy się uznaniem. Społeczeństwo ocenia go dość negatywnie. Czy jest to słuszne? Komornik to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym. Na czym polega jego codzienna praca?

Działania komornika Gdynia

Komornik Gdynia

Komornik przy Sądzie Rejonowym wykonuje swoje czynności w sposób przewidziany przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Jest niezawisły, podlega ustawom sądu, przy którym działa. Jeśli jesteś dłużnikiem, wierzycielem i chcesz egzekwować swoje wierzytelności, ale zupełnie nie masz pomysłu, od czego zacząć – zgłoś się do kancelarii komorniczej. Komornik chętnie pomoże, doradzi, jakie czynności należy podjąć. Służy swoją pomocą także przy wypełnianiu wzoru wniosku egzekucyjnego. Wzór tego wniosku klient może pobrać bezpośrednio w siedzibie kancelarii oraz poprzez drogę internetową. Działania komornika nastawione są przede wszystkim na skuteczność i wypracowanie wcześniej założonych celów. Kancelaria komornicza prowadzi również różnorodne licytacje: domów, mieszkań, gruntów, maszyn budowlanych i przemysłowych, łodzi, jachtów i innych praw majątkowych. Sporządza liczne protokoły, orzeczenia sądowe i inne tytuły wykonawcze. Komornik zawsze dąży do realizacji swoich usług na najwyższym poziomie, mając na uwadze dobro klienta.

Kancelaria stawia na indywidualne podejście do interesanta, nowoczesność, dostępność online oraz kompleksowość usług od A do Z. Usług może dokonywać na terenie granic swojej właściwości oraz na terenie całego kraju. Wybierając danego komornika spoza obszaru, należy pamiętać, aby złożyć pisemne oświadczenie o korzystaniu z prawa wyboru komornika.

Kto może zostać komornikiem?

Osoba chcąca pełnić zawód komornika musi ukończyć studia i posiadać staż w zawodzie. Nie może być karany. Minimalny wiek to 26 lat. Pożądane cechy charakteru to: sumienność, rzetelność, mocna psychika, umiejętność oddzielenia spraw zawodowych od prywatnych, asertywność. Komornik to osoba, która narażona jest na wiele nieprzewidzianych sytuacji, dlatego musi zawsze zachowywać ostrożność.

Zobacz także