Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Podczas budowy domu oraz organizacji ogródka, często zależy nam, żeby uzyskać ładny efekt np. żywopłotu jak najszybciej. Najczęściej jest to spowodowane pragnieniem oddzielenia naszej działki od działki sąsiadów zielonym płotem, który sprawi, że będziemy odcięci od niepotrzebnych, czasami przypadkowych nic nie znaczących spojrzeń, a czasami niestety wścibskich w zależności od tego na jakiego sąsiada trafiliśmy. Zwykły płot nie zawsze nam wystarczy, a żywopłot sprawia, że czujemy się na własnej działce jeszcze bardziej komfortowo.

Podczas obsadzania naszego ogródka roślinami mamy dwie możliwości. Możemy wybrać drzewka iglaste lub liściaste, jednak najczęściej w przypadku żywopłotu wybór pada na drzewa iglaste, ponieważ posadzenie ich gęsto sprawia, że uzyskamy ładny efekt ciasnego żywopłotu lub zielonej ściany, która jest łatwa w pielęgnacji i przede wszystkim zasłoni wszystko. Oczywiście są również dostępne krzewy liściaste , dzięki którym możemy liczyć na taki efekt. Jednak w przypadku liściaków musimy pamiętać, że w okresie jesiennym zaczną gubić liście czyli nie będą stanowić dla nas osłony od sąsiadów czy ulicy przez cały rok. W takiej sytuacji wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań.

drzewka iglaste

Jak szybko uzyskać efekt gęstego i wysokiego żywopłotu?

Osoby niecierpliwe mają w tej kwestii znowu dwie możliwości. Na którą się zdecydujemy zależy od tego jak bardzo nam się śpieszy, czy możemy poczekać aż rośliny osiągną docelową wysokość na której nam zależy czy jednak chcielibyśmy mieć wszystko gotowe od zaraz i cieszyć się efektem. Pierwsza możliwość jest trochę droższa, jednak coraz częściej się na nią decydujemy. Szkółki z roślinami maja bardzo duży wybór różnego rodzaju gatunków drzew i krzewów, prawie wszystkie dostępne rośliny występują w różnych wielkościach. W związku z tym możemy skorzystać z możliwości  kupienia dużych, kilkuletnich sadzonek, które po wsadzeniu i przyjęciu się zapewnia nam od razu oczekiwany efekt. W zależności od oferty szkółki możemy dopasować wysokość oraz wygląd i cenę do naszych oczekiwań. Druga możliwość jest tańsza, ponieważ kupujemy mniejsze sadzonki, ale musimy wybrać rośliny, które w swojej charakterystyce wyróżniają się szybkim tempem wzrostu. Jeżeli mamy wątpliwości jakie rośliny będą odpowiednie, możemy skorzystać z rad specjalistów, którzy pracują w szkółkach z roślinami.  Jeżeli nie stać na kosztowe pierwsze kosztowne rozwiązanie, nie musimy się martwić, bo niektóre gatunki bardzo szybko i bujnie się rozwijają, zwłaszcza jeżeli zagwarantujemy im sprzyjające warunki, odpowiednia glebę.

Zobacz także