Geodeta Gdańsk – zakres prac

geodeta wykonujacy pomiary

Geodeta wykonuje pomiary gruntów. Usługi geodezyjne zamawiane są przez osoby, które zamierzają rozpocząć budowę, ale również przez te osoby, które chcą sprawdzić czy ich wymiary rzeczywiste ziemi zgadzają się z tymi, które zapisane są w księdze wieczystej. Geodeta wykonuje prace na rozpoczynających się budowach, podczas remontów i modernizacji dróg oraz przy wszystkich innych pracach związanych z pomiarem gruntów i ziemi.

Każdy, kto wykonuje zawód geodety musi wykazać się precyzją. Nie jest to łatwa praca, bo pomiary muszą być wykonane dokładnie o każdej porze roku. Geodeta Wejherowo wykonuje prace na świeżym powietrzu, także musi być przygotowany na deszcz, śnieg, upał czy mróz. Zawód geodety nie jest wcale taki prosty jak na się wydaje, ale za to jest bardzo opłacalny.

Zawód geodety – jaka szkoła?

Nauka do zawodu geodety wymaga wiele poświęcenia. Jest to zawód dla osób, dla których matematyka nie jest czarną magią. Geodezja to praktycznie same obliczenia połączone z logicznym myśleniem i precyzyjnymi zapisami. Aby zdobyć zawód geodety należy udać się do technikum o profilu geodezyjnym lub do liceum ogólnego, a po skończonym liceum wybrać się na studia. Oczywiście po skończonym technikum również warto było by się wybrać na studia w celu uzyskania wszystkich kwalifikacji. Po skończonym technikum otrzymuje się kwalifikacje, która uprawnia do wykonywania podstawowych pomiarów. Ale aby zdobyć jeszcze szersze doświadczenie oraz zwiększyć zakres wykonywanych zadań należy udać się na studia inżynierskie.

Zakres pracy geodety – usługi geodezyjne Pruszcz Gdański

Geodeta, który ma wszystkie uprawnienia może otworzyć własną działalność. Oczywiście na początek należy odbyć staż, warto poświecić kilka lat na to, aby wprawić się w wykonywanie wszystkich czynności związanych z geodezją.

Do zadań geodety należy:

  • tworzenie map do celów pomiarowych – opracowanie kartograficzne każdego projektu budowlanego,
  • podziały działek i nieruchomości – wydzielenie z nieruchomości lub działki części gruntu oraz nadanie jej numeru i powierzchni,
  • wznowienia ustalenia granic – odtworzenie przesuniętych lub uszkodzonych znaków granicznych,
  • tyczenie budynków i sieci uzbrojenia – wyznaczanie charakterystycznych punktów w obiektach budowlanych,
  • inwentaryzacje podwykonawcze obiektów budowlanych – po zakończeniu budowy wykonuje się pomiary i przedstawia się je na mapie.

Zobacz także