Łupież, łojotok – o chorobach skóry głowy

Trycholog Gniezno

Skóra głowy narażona jest na różne choroby. Zawiera duże ilości receptorów i wysokie tempo produkcji sebum. Dość ciemne i ciepłe środowisko na powierzchni skóry głowy zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju zakażeń grzybiczych, zapaleń. Nieodpowiednia pielęgnacja może skutkować łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry, a nawet nadmiernym wypadaniem włosów. Co zrobić w takim przypadku?

Łojotok – jak go zwalczyć?

Trycholog Gniezno

Łojotok to dość często występujące schorzenie. Do jego głównych przyczyn należą geny i hormony, jednak w ostatnich czasach można go uznać za chorobę cywilizacyjną. Łojotok to stan, któremu towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju. Łojotok sam w sobie nie jest groźny dla organizmu, wpływa na walory estetyczne, obniża jakość i komfort życia, a jeśli długo utrzymuje się na skórze – może doprowadzić do utraty włosów, łysienia. Łojotok może występować w kilku odmianach. Każdą z nich należy zwalczać. Najlepiej udać się do trychologa, który zastosuje skuteczną terapię przynosząca natychmiastową ulgę. Dobrze jest również wprowadzić odpowiednią dietę i dbać o prawidłową higienę skóry głowy i włosów. W tym celu odpowiednie będzie stosowanie specjalistycznych szamponów dostępnych w aptekach.

Sposoby na łupież

Łupież to kolejna uciążliwa przypadłość skóry głowy. Jest on dość dokuczliwy, można go jednak zwalczyć przy użyciu specjalistycznych środków kosmetycznych. O skutecznym leczeniu z całą pewnością najwięcej będzie wiedział trycholog. Do domowych sposobów zwalczania łupieżu należą:

  • płukanka z octu jabłkowego;
  • masaż sokiem z cytryny;
  • wcieranie olejku rycynowego;
  • płukanka z pokrzywy.

To, co okaże się najbardziej skuteczne, będzie widoczne po kilkukrotnym zastosowaniu,. Im bardziej zaawansowana forma łupieżu czy innego schorzenia, tym trudniej to wyeliminować. Każdego dnia trzeba pamiętać o zachowaniu higieny skóry głowy – to bardzo ważne w każdym wieku. Nie dopuśćmy do rozwoju bakterii, grzybów, co może skutkować także wypadaniem włosów.

Zobacz także