Najefektowniejsze rośliny do ogrodu – jak je wybrać?

sadzonmki kwiatow ze sprzetem do sadzenia w ogrodzie

Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje ogrody. Bardzo popularne staja się nowoczesne i niepowtarzalne rozwiązania. W nowoczesnych ogrodach coraz częściej możemy zauważyć sztuczne wodospady, małe fontanny i symetryczne ułożenie drzew i krzewów. Obecnie na rynku możemy spotkać szeroki wybór roślin do ogrodu. Warto wybrać takie, które kwitnąć będą przez wiele lat oraz takie, które kwitnąc ukazują piękne kwiaty. To powoduje, że ogród będzie wyglądał pięknie cały czas.

Najpopularniejsze rośliny do ogrody – jak je wybrać?

Projektując swój ogród musimy zastanowić się, jakie rośliny będą mieściły się w kolejnych częściach ogrodu. Należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich lubią przebywać odpowiednie rośliny ogrodowe. Niektóre wolą miejsca zacienione oraz z większą wilgotnością gleby, inne zaś dobrze rozwijają się w glebie suchej, gdzie jest dostęp do słońca. Warto więc na początek zdobyć informacje o roślinach i warunkach w jakich lubią przebywać, a następnie zaprojektować ogród z rozmieszczeniem poszczególnych drzew i krzewów.

Aktualne bardzo modne są drzewa ozdobne, wyróżniające się asymetrycznymi kształtami i barwnymi kwiatami. Najczęściej w ogrodach sadzi się:

  • wierzba całolistna – młode, różowe przyrosty oraz zielono – białe liście zdobią ogród od wiosny aż do jesieni. Wierzba ta zwana inaczej wierzbą japońską ma postać rozłożystego, dużego krzewu. Forma jest kulista i okrągła. Jest łatwa w pielęgnacji, bo jedynie musimy ją dość często przycinać, aby zachowała swój pierwotny kształt. Krzak ten nie ma wielkich warunków co do stanowiska. Ważne jest, aby znajdowało się w nasłonecznionym miejscu oraz na żyznej i ciągle lekko wilgotnej glebie,
  • ozdobna wiśnia – piłkowana – ozdobne drzewo, które również często występuje w ogrodach to ta odmiana wiśni. Charakteryzuje się rozłożystą koroną oraz brązowo – purpurowymi liśćmi, które błyszczą się. Wiosną, kiedy drzewo kwitnie występują na nim również lekko różowe kwiaty, które wyróżniają się spośród roślin w całym ogrodzie. Wiśnia jednak ma bardzo wielkie wymagania, co do warunków gleby. Aby dobrze się rozwijała potrzebna jest żyzna gleba z dużą próchnicą. Drzewko to posiada średnią mrozoodporność, dlatego najlepiej, jeśli będzie rosło w słonecznym i zacisznym miejscu.

Wyróżnia się jeszcze wiele innych roślin, które sadzi się w ogrodzie. Najczęściej wybiera się te, które dają niesamowity efekt i są łatwe w uprawie. Sklep ogrodniczy oferuje szeroki wybór sadzonek krzewów i drzew oraz profesjonalna pomoc. Dlatego warto wybrać się tam i dowiedzieć się przydatnych rzeczy, które ułatwią nam pielęgnację kwiatów w naszym ogrodzie.

Zobacz także