Leczenie komórkami macierzystymi – na czym polega zabieg?

lekarz ortopeda oglądający zdjęcie rentgenowskie

Sport staje się coraz bardziej powszechny. Niesie on ze sobą pozytywne skutki. Pozytywnie wpływa on na naszą kondycję oraz zdrowie. Niestety podczas uprawiania sportu zdarzają się również urazy. Występują one w formie łagodniejszej, ale są również i takie, które wymagają porady i leczenia specjalisty. Z czyich porad skorzystać podczas kontuzji oraz na czym polega leczenie urazu kolana? Dowiedz się. Odpowiedzi na pytania zawrzemy w naszym artykule.

Kontuzja – i co dalej?

Kontuzja – jest to uraz mięśni kończyny dolnej lub górnej. Może za sobą nieść minimalne skutki, ale są również i takie urazy, które wymagają obserwacji i pomocy specjalisty. Co zrobić w przypadku kontuzji? Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, czy uraz jest na tyle poważny, że wymagana jest wizyta u specjalisty. Jeśli tak to lekarzem, który zajmuje się urazami mięśni w obrębie kończyn dolnych i górnych jest ortopeda Poznań. Lekarz ten zleci na samym początku wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym zauważalne będą zmiany chorobowe.

Medycyna rozwija się coraz szybciej. Wprowadzane są nowe metody leczenia, które okazują się skuteczne. Doświadczonym specjalistom zależy na jak najmniejszej inwazyjności, dlatego już dziś możemy zauważyć sprzęty, za pomocą których dokonuje się zabiegów lub badań poprzez naturalne otwory człowieka.

operacja kolana

Komórki macierzyste – przeszczep i skuteczne rezultaty

Leczenie komórkami macierzystymi staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego zabiegi te są tak popularne? Popularność zdobyły przede wszystkim dzięki swojej skuteczności. Można powiedzieć, że zabieg wykonany tą metodą pozwala powrócić do 100% sprawności fizycznej. Leczeniu komórkami macierzystymi poddają się pacjenci najczęściej z urazem kolana. Leczenie to polega na zaaplikowaniu zdrowych komórek macierzystych do zmienionego chorobowo miejsca. Komórki te pobiera się od pacjenta – najczęściej z tkanki tłuszczowej. Jednak najwięcej tych komórek znajduje się w płynach płodowych kobiety. Leczenie komórkami macierzystymi to zabieg o małej inwazyjności.

Zabieg z użyciem komórek macierzystych – kolejne kroki

Po zabiegu leczenia komórkami macierzystymi niezbędna jest rehabilitacja. Na rehabilitacje należy udać się do fizjoterapeuty, który zleci, jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby powrócić do pełnej sprawności.

Zobacz także