Kto i co czuwa nad naszym bezpieczeństwem na drogach?

Zabezpieczenie ruchu


Każdy kto posiada samochód cały czas korzysta z możliwości jaką gwarantuje nam ten cudowny wynalazek. Każdy szczęśliwy posiadać samochodu wie ile zalet ma ten środek transportu, zwłaszcza podczas deszczowej pogody, zimy czy w sytuacji kiedy mamy do pracy kilka, kilkanaście lub kilkaset kilometrów do pracy. Dla wielu z nas samochód to podstawowy środek transportu, korzystamy z niego niemal codziennie, czasami nawet kilka razy dziennie.

Niektórzy z nas spędzają nawet cały dzień w samochodzie, ponieważ wymaga tego praca. Dla kierowców ciężarówek, którzy pokonują setki kilometrów dziennie jest to niczym drugi dom. Wiele osób, które pracują w handlu na stanowisku przedstawicieli handlowych również przez cały dzień, mimo nie tak imponującej ilości kilometrów – jeżdżą samochodem. Przejeżdżając przez różne miasta, miasteczka czy wsie możemy zauważyć, że chociaż infrastruktura drogowa jest inna to środki to wszędzie są zastosowane odpowiedni środki bezpieczeństwa, które mają nam oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego poruszanie się.

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach

Nad naszym bezpieczeństwem na drogach czuwają odpowiedni oraz doświadczeni specjaliści, których zadanie to zabezpieczenie ruchu. Przede wszystkim najważniejsze jest by na bieżąco się rozwijać i poprawiać infrastrukturę drogową zaczynając od najmniej bezpiecznych miejsc. Podejmowane są różnego rodzaju działania, niebezpieczne skrzyżowania często zostają zamieniane na ronda, roślinność, która zasłania widoczność jest na bieżąco podcinana. W miastach na terenie całej Polski oraz wsiach są modernizowane przejścia dla pieszych, powstają nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe. Bardzo duże znaczenie mają urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, których jest coraz więcej.

Jednak zabezpieczenia to nie wszystko. Wszyscy musimy być świadomi, że każdy z nas jako uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny nie tylko za siebie. Ogromne znaczenie mają więc działania edukacyjne kierowców, pieszych oraz rowerzystów. W telewizji oraz Internecie mamy również co jakiś czas nowe kampanie społeczne, które mają nas uświadamiać jak kończą się źle podjęte decyzje tj. brawurowa jazda, jazda samochodem pod wpływem alkoholu, pisanie wiadomości podczas prowadzania. Kampanie te maja na celu uświadamiać nas, że nie potrzeba wiele, żeby podjęte przez nas decyzje skończyły się tragedią.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Kto czuwa nad naszym bezpieczeństwem?

Nad naszym bezpieczeństwem czuwają na co dzień również służy tj. policja oraz inspekcja transportu drogowego. Nie zawsze reagujemy dobrze na policję, czasami kontrola po drodze do pracy jest nam nie na rękę, tracimy czas. Jednak policja pełni ważna rolę w czuwaniu nad bezpieczeństwem na drogach. Często wyłapuje kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów, przekraczają prędkość, prowadzą samochód lub ciężarówkę w złym stanie technicznym – takie osoby stanowią dla nas potencjalne niebezpieczeństwo.

Zobacz także