Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

biuro podatkowe Gniezno

Biura rachunkowe są coraz bardziej rozchwytywane przez przedsiębiorców. Niektórzy nie do końca wiedzą czym zajmuje się biuro rachunkowe Mogilno i co można mu zlecić. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym wszystko wyjaśnimy.

Biuro rachunkowe Mogilno – podstawowe informacje

Biuro rachunkowe Inowrocław to firma, która na podstawie zawarcia umowy z podatnikiem, świadczy usługi w zakresie prowadzenia ksiąg. Po zawarciu umowy z podatnikiem, na biurze rachunkowym ciążą obowiązki z zakresu prawa podatkowego, pracy, przepisów o ubezpieczeniu społecznym oraz z zakresu statystyki. Każdy pracownik biura podatkowego powinien mieć ważny certyfikat księgowego, który jest wydawany przez Ministerstwo Finansów. Tylko wtedy możemy mieć pewność, co do wiarygodności biura.

Biura rachunkowe – dla kogo?

Z pomocy zewnętrznego biura podatkowego Gniezno teoretycznie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Nie jest to jednak polecane dla właścicieli dużych firm. Przez to, że w większych firmach jest więcej pracowników, a co cena wykonywanych usług wzrasta. Porównując to do kosztów utrzymania swojego księgowego, bardziej opłacalne jest zatrudnienie nowego pracownika. Mamy też wtedy kontrolę nad jego pracą i pilnowaniem terminów.

Dla mniejszych i średnich firm współpraca z księgową będzie bardzo wygodna. Cena usług będzie znacznie niższa niż zatrudnienie pracownika. Ogromnym plusem jest to, że wtedy nie obowiązuje nas znajomość wszystkich nowych przepisów, dzięki czemu zyskujemy więcej czasu dla prowadzenia firmy.

biuro rachunkowe Inowrocław

Biura rachunkowe – podstawowe usługi

Większość biur ma podobne do siebie usługi i najczęściej są to:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych, przychodów i rozchodów,
  • prowadzenie ewidencji przychodów, środków trwałych i wyposażenia, VAT,
  • sporządzanie deklaracji VAT, PIT, CIT,
  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • tworzenie planu kont oraz polityki rachunkowości.

Oprócz tego równie popularnymi usługami wśród podatników są na przykład wypełnianie wniosków kredytowych, archiwizacja dokumentów czy sporządzanie raportów finansowych. Dzięki pomocy biura rachunkowego, możemy uporządkować nasze dokumenty i wszystko mieć na bieżąca. Jest to ogromna wygoda dla każdego przedsiębiorcy.

Zobacz także