Kopanie stawów Bydgoszcz – jakie są koszty utrzymania stawu?

Kopanie stawów Bydgoszcz

Marzysz o niewielkim, własnym stawie w ogrodzie? A może o okazałym akwenie do hodowli ryb? Zastanawiasz się, czy samemu wykopać staw, czy zlecić to profesjonalnej firmie? Kopanie stawów Bydgoszcz – odpowiadamy, co jest bardziej korzystne!

Kopanie stawów Bydgoszcz. Czy warto mieć staw w ogrodzie? Kiedy potrzebne jest pozwolenie?

Zgodnie  z ustawą Prawa Budowlanego, nie potrzebujemy pozwolenia na założenie przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2. Staw jest atrakcyjnym elementem ogrodu, więc jeżeli decydujemy się na jego budowę, najlepiej, aby był widoczny z miejsc, w których najczęściej przebywamy. Staw to idealne miejsce na domową hodowlę ryb. Ławka nad naszym prywatnym stawem to wspaniały sposób na odpoczynek całej rodziny. Widok wody pozwoli nam się odprężyć i zrelaksować. Będzie to wspaniała dekoracja naszego ogrodu. Kopanie stawów Bydgoszcz możemy zlecić firmie zewnętrznej lub wykonać samodzielnie. Oczko wodne to nie tylko piękne widoki. Musisz także zadbać o czyszczenie filtra, dolewaniu wody i karmieniu ryb. Gdy w okolicy stawu rosną drzewa, będziesz zmuszony do usuwania jesienią i wiosną liści z powierzchni wody. Pamiętaj, że podczas zakwitu glonów woda zielenieje, co może wiązać się z przykrym zapachem. W celu oczyszczenia niecki, należy wypuścić wodę ze stawu, co jest nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Jak widać, decydując się na staw musimy liczyć się z dużą ilością pracy, którą musimy włożyć.

Kopanie stawów kujawsko-pomorskie

Kopanie stawów kujawsko-pomorskie – z jakimi kosztami musimy się liczyć budując oczko wodne?

Budowa zbiornika  o pojemności 80 m3 to koszt około 8000 zł, jeżeli wykop wykonany jest własnym sumptem. Zlecając to firmie, możemy zapłacić nawet 20000 zł. Gdy chcemy wybudować okazałe oczko wodne, kopanie stawów Bydgoszcz warto jednak zostawić dla profesjonalistów. Musimy zainwestować także w niezbędne urządzenia. Koszt pompy waha się od 180 zł do nawet 800 zł. Cena filtra to około 600 zł. Możemy także zakupić lampki solarne 20 zł/szt. i rośliny 500 zł, które trzeba co roku dokupywać. Kolejnym wydatkiem są ryby – ok 200 zł i ich pokarm 200 zł. Znacznie wzrosną też ceny prądu – nawet do 400 zł. Aby utrzymać staw w dobrym stanie, przydadzą się dodatkowe sprzęty, takie jak kosa spalinowa 700 zł, sekator na lancy 180 zł, sierp 30 zł czy podbieraki 100 zł. Jak widać, nie tylko inwestycja, ale i koszty utrzymania stawu są dość wysokie.

Zobacz także