Jak uzyskać wykształcenie szkoleniowca BHP?

kontrola bhp w miejscu pracy

Interesujesz się szkoleniami BHP. Ciekawi Cię pierwsza pomoc, warunki w różnych miejscach pracy, lubisz się uczyć i przekazywać wiedzę? Jeśli tak to zawód inspektowa do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest właśnie dla Ciebie. Jak go zdobyć? Dowiedz się w naszym artykule. Dodatkowo uzyskasz informacje czym w ogóle jest BHP oraz jaki zakres informacji przekazywany jest podczas takich szkoleń.

BHP Swarzędz – czym jest?

BHP skrót ten w rozwinięciu znaczy Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. BHP dotyczy warunków, jakie należy przestrzegać w miejscu wykonywania pracy. Ale nie tylko. Podczas szkoleń BHP pracownicy i uczestniczący w kursie dowiadują się również, jak przeprowadzić pierwszą pomoc. Szkolenia takie złożone są z zajęć praktycznych oraz teoretycznych.

Zajęcia teoretyczne obejmują informacje, jak zachowywać się na stanowisku pracy, aby było ono bezpieczne. Zwracana jest również uwaga na prawidłowości, jakie powinny być zachowane podczas wykonywania pracy oraz omawiane są sytuacje, co należy zrobić, w przypadku wypadku i sytuacji zagrożenia dla życia.

Zajęcia praktyczne – na nich uczestniczący poznają zasady pierwszej pomocy. Wykonywane są ćwiczenia, jak należy się zachować w przypadku utraty przytomności, zatrzymania krążenia, krwotoków, zachłyśnięć i wielu innych niebezpiecznych sytuacji.

wypadek podczas pracy na drabinie

Jak można zostać szkoleniowcem do spraw BHP?

Chcesz zostać inspektorem do spraw BHP, ale nie wiesz jakie kroki podjąć, aby uzyskać ten tytuł. Inspektorem BHP można zostać już po uzyskaniu tytułu technika do spraw BHP. Starszym inspektorem zostaje osoba, która posiada co najmniej 3 letni staż pracy na stanowisku inspektora. Osoba, która posiada wykształcenie wyższe uzyskuje tytuł specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Starszy specjalista to osoba, która posiada wykształcenie wyższe oraz posiada co najmniej 5 – letni staż pracy. Ostatnim etapem jest główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Główny specjalista – ten tytuł może uzyskać osoba z wyższym wykształceniem oraz co najmniej 5 – letnim doświadczeniem.

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego nowego pracownika, jednak to pracodawca odpowiedzialny jest za zorganizowanie szkoleń w miejscu pracy.

Zobacz także